Ućutkao i publiku, i rivala: Novak Đoković u finalu Vimbldona!

Pobeda

Novak Đoković – foto: EPA/ Neil Hall

Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u svoje 6. finale Vimbldona, pošto je, posle više nego ubedljive igre, savladao Španca Roberta Bautista Aguta sa 3:1 (6:2, 4:6, 6:3, 6:2).

Pre ovog susreta Agut je važio za neugodnog protivnika jer je i pored 7 poraza od Novaka, slavio na poslednja dva duela u Majamiju i Dohi. Ipak, Novak ništa nije prepustio slučaju, poveo je od starta i nije dozvolio Špancu da se previše razigra i vrati u meč, i pored izgubljenog 2. seta.

Već na start u prvog seta Novak je prvo osvojio poen na svoj servis, da bi odmah napravio brejk i brzo poveo. Sa druge strane, Agut je pokušavao da pronađe svoj ritam, ali u tome nije uspeo. Za svaki od dva poena koliko je osvojio, morao je dobro da se pomuči, jer je Đoković konstantno “pritiskao“, što je uostalo, i rezultovalo novi brejk i ubedljivih 6:2 u prvom setu.

Drugi set počeo je mnogo boljom igrom Aguta koji je prvo osvojio poen na svoj seris, da bi, posle 1:1, došao i do brejka. Posle vođstva Španca od 30:15, Novaku puca žica na reketu u presudnom momentu i dozvoljava protivniku brejk šansu, koju ovaj koristi.

U ovom delu susreta došlo je i do kraćeg prekida meča. Naime, jednoj ženi u publici je pozlilo pa je lekarska služba morala da reaguje. Kada je meč nastavljen Španac je nastavio sa dobrom igrom, dok je Novak imao blagi pad u igri. Uz dosta mučenja srpski teniser je osvajao poene na svoj servis, ali nije uspeo da vrati brejk. Španski teniser uspeo je da osvoji set i uvede meč u egal.

Na kraju seta, Đokovića je priličlno iznerviralo, kada je publika stala na stranu Aguta u momentu kada je ovaj osvojio poen tako što je loptica udarila u mrežu i pala u polje Novaka.

Novak je uspešno počeo i 3. set. Pokušavao je i uspeo da da stabilizuje bekhend i dođe do igre iz prvog seta. Na startu i jedna i drugi teniser osvajali su poene na svoj servis, da bi pri rezultatu 3:2 Đoković napravio brejk i poveo. Vrlo brzo, Agut je došao u situaciju da ponovo poravna rezultat. Tada je viđen jedan od najzanimljivijih gemova na susretu. Novak je gubio 40:30, a onda je izvanrednim bekhendom, na brejk loptu Španca, prvo izjednačio, a onda i došao do poena za 5:2.

Upravo to je bio momenat kada se Novak ponovo “obratio” publici u Londonu tako što je stavio ruku na uvo.

Odmah na startu 4. seta ušlo se ponovo u dugu razmenu udaraca, a prilikom servisa Aguta, Novak je odmah imao 3 brejk lopte, ali nije uspeo da napravi brzu prednost. Ipak, ono što mu nije pošlo za rukom u tom momentu, jeste pri sledećem servisu Aguta, kada je Novak uspeo da izvrši dodatni pritisak na Španca i dođe do brejka.

Međutim, nije se tu zastavio srpski teniser, koji je u nastavku potvrdio brejk, da bi ponovo oduzeo servis Agutu za 4:1 i praktično prelomio meč. Do kraja, Novak je rutinski osvajao poene na svoj servis i tako uspeo da dođe u novo finale Vimbldona.

Da podsetimo, Novak je nastavio sa sjajnom statistikom na Vimbldonu. Do sada je zabeležio 71 pobedu i samo 10 poraza. Takođe, igra 15. godinu uzastopno turnir u Londonu u kojem je ušao u 9 polufinala od ukupno poslednjih 10. Uz sve to, po broju pobeda izjednačio se sa Borisom Bekerom, Džimijem Konorsom i Rodom Lejverom na petom mestu večne liste.

Zanimljivo je i to da je Novak jedan od retkih tenisera koji je uspeo da uđe u finale igrajući sa teniserima od kojih niti jedan nije u top 20.

Đoković će u finalu igrati as boljim iz drugog polufinalnog duela između Rodžera Federera i Rafaela Nadala.

(Skandalozno.rs, Izvor: telegraf.rs)

Budite prvi sa komentarom na članku "Ućutkao i publiku, i rivala: Novak Đoković u finalu Vimbldona!"